Logo

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

  • Karın Germe

    Karın ve göbek altı bölgesinde oluşan deri sarkmaları, diyet ve egzersizle giderilemeyen yağlanmalar için, karın germe (Abdominoplasti) ameliyatları çözümsel bir yaklaşım niteliği taşır. Sezeryan, hamilelik ve sürekli kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşan sarkıklık, çatlaklar ve yağlanmalar, estetik cerrahi operasyon sayesinde kolayca giderilir. Karın ve göbek altı bölgesindeki deformasyonu gidermek için genel anlamda yapılacak müdahalelerin yanı sıra yağlanma ve sarkmalar sadece göbek deliği altı bölgesinde oluşmuşsa, bu durumda mini karın germe operasyonu yeterli olabilir. Mini abdominoplasti ameliyatı, hem uygulamanın süresi hem de iyileşme sürecinin kısalığı bakımından daha kolay bir ameliyattır. İyileşme süresi kişiden kişiye, yaşam alışkanlıklarına ve fiziksel yapı özelliklerine göre farklılık gösterir. Günümüzde tıp alanında ortaya çıkan yenilikler, bu tip ameliyatların da diğer birçok ameliyat türünde olduğu gibi daha başarılı bir biçimde gerçekleştirilmesini kolaylaştırır.

image

Tercihen diyet ve spor eşliğinde ideal kilosuna yaklaşmış ama karın sarkıklığı ve zayıflığı giderilememiş kadınlar en uygun hasta grubudur. Anneye doğum öncesi görünümü ve kıvrımları tekrar kazandırılır.  Ameliyatta doğumun neden olduğu kas zayıflığı giderilir, doğum çatlakları çıkarılır.

Erkeklerdeki karın sarkıklığını gidermek için de yapılır. Mideye kelepçe ya da mideye yönelik diğer zayıflama ameliyatlarından sonra ciddi miktarlarda kilo kaybetmiş hastalarda kişinin günlük aktivitelerini engelleyecek boyutta karın cildi sarkıyor. Bu grup hasta da uygun adaylar arasında.

Hastanın genel sağlık durumunun iyi olması gerekiyor. Aşırı kilolu hastalar uygun adaylar değil. Vücut Kitle endeksi 30’un üzerinde olanlarda yara iyileşme sorunları daha fazladır. Karın gerdirme, zayıflama ameliyatı değil. Diyet ve sporla mümkün olduğunca kilo kaybettikten sonra bu ameliyat önerilir. Karın cildinde sarkması fazla olmayan ve yağ dokusu fazlalığı bulunan, cilt esnekliğini kaybetmemiş genç hastalar için karın germe erkendir. Bu kişiler için liposuction daha uygundur. Karın bölgesinde daha önce geçirilmiş ameliyatlara ait izler karın germe ameliyatı olabilme adaylığını etkileye bilir.

İleride çocuk doğurmayı planlayanlara tavsiye etmiyoruz. Aslında ameliyatın anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir sıkıntısı yok. Ama annede daha önceki ameliyatta elde edilmiş düzeltmelerin çoğu, özellikle karın kaslarının sıkılığı kaybolur. Fakat liposuction ile yağların alınmasının iki gebelik arasında uygulanmasında bir sakınca yok.

Yara iyileşmesinin en iyi ve en hızlı şekilde olması için hastaların sigarayı en azından azaltmaları gerekir. Şeker ve tansiyon hastalığı ameliyata engel değildir. Fakat bu hastalıkların kontrol altında olması şarttır. Son yıllarda hastalarımız kanın pıhtılaşmasını geciktirme potansiyeli olan çok çeşitli bitkisel ürünleri kullandıklarını gözlemlemekteyiz. Hap ya da çay formatında kullanılan bu tür ürünlerin ameliyattan önce bırakılmaları faydalı olur.

Ameliyat sabahı hasta ayakta dururken cerrah tarafından uygun bir planlanma ve çizim gerçekleştirilir. Bu çizim sırasında ameliyat sonunda kalacak izin yeri ve şekli belirlenir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir ve öncelikle sırt ve bel bölgesinin liposuction’ı gerçekleştirilir. Daha sonra hasta sırt üstü yatırılarak bikini hattının üstü ile göbek deliği arasındaki cilt tam tabaka yani karın kaslarının üzerinden aradaki yağ dokusu ile beraber çıkartılır. Birbirinden ayrık duran iki karın kası sağlam ve kalın iplerle orta hatta birbirine dikilerek karın kasının gerginliği sağlanır. Bu işlem aynı anda bel kıvrımının içe doğru oluşmasını sağlar. Daha sonra karın cildi tabandan serbestlenerek aşağı doğru gerilir ve uygun tabakalar birbirine dikilir. Göbek deliğin yeni yeri belirlenerek buradan yapılan kasiden göbek doğrultularak dikilir. İçerde biriken sıvıların çıkabilmesi için iki adet dren denilen plastik tüpler yerleştirilir.

Kaybedilen kilo miktarı çok fazla değildir. 2 -3 kiloyu geçmez. Hasta ameliyattan sonra tartıya çıktığında onu etkileyen bir ölçümle karşılaşmaz. Fakat bel ve karın bölgesi incelir. Özellikle hamilelik öncesi kıyafetleri giymek mümkün olur. Artık çok daha kendine güvenir ve emin bir şekilde tişörtünü pantolonunun içine atabilecek ve hatta mayo ya da bikiniyi çok rahat giyebilecek duruma gelir.

Ameliyatın sırt bel liposuction kısmı yaklaşık 1 saat, karın germe kısmı 2 saat kadar sürüyor.

Karın germe ameliyatının kendi özgün riski yara iyileşmede görülen gecikmelerdir. Özellikle çok gergin dikilme durumunda orta hatta iyileşmede gecikmeler ve açılmalar görülebilir. Bu durumda pansumanla takip edilen hastanın yarası genelde bir ay içinde kendiliğinden küçülerek kapanır.

Kabaca sezaryen sonrası kalan izin her iki taraftaki leğen kemiği çıkıntısına uzatılması şeklinde bir iz kalıyor. Önemli olan bu izin bikini ya da iç çamaşır giyildiğinde görülmemesi. Ameliyat öncesi yapılan çizimlerde izin kalacağı yer hassasiyetle kişiye özgü planlanıyor. Karın germe sonrası iz bırakılan diğer yer ise yeni oluşturulan göbek deliği çevresidir. Bu bölgede karın germenin önemli bir parçası olup hassasiyetle dikilmeli. Yeni oluşturulan göbek deliği tam yuvarlak olmamalı ve olabildiğince doğal bir görünümde olmalı.

Ameliyat sonrası hastanın en az 1 hafta kendine vakit ayırması gerekiyor. 1 hafta evde istirahat edeceği şekilde iş ve ev ortamını düzenlemeli. Hastanede yatış süresi genelde 1 gecedir. Ameliyat sonrası gün hasta eve taburcu edilir. Erken dönemde, ameliyat sonrası ilk gece hasta yürütülmeye çalışılır. Bu ağrılı bir dönem olabilir ama ayak ve baldırlardaki kan göllenmesi olmaması için uygulanması önemli. Yatarken ise dikiş hattına gerginlik bindirmemek gerekir. Bu yüzden hasta  hafif oturur şekilde yatırılır. Dizlerin altına konulacak bir yastık, dizlerin bükülü kalmasını sağlayacak ve karın bölgesine gerginlik binmesini azaltacaktır. Ameliyat sırasında yerleştirilen kan toplayıcı drenler genelde ertesi gün çıkartılır ve hasta sıkı bir korseyle eve taburcu edilir. Korse uygulama süresi 4 ila 6 hafta arasıdır.

Masa başı işi olanlar için en az 2 hafta diğer mesleklerde ise en az 4 hafta istirahat gerekir. Tüm spor faaliyetlerine ise ikinci aydan sonra müsaade edilir.

Daha önce karın germe ameliyatı olmuş birinin tekrar bu ameliyatı olmasını gerektirecek durum tekrar hamile kalmasıdır. Bu şartlar altında ameliyat yaptırılabilir. Bunun dışında ilk ameliyatın yetersiz yapılmış olması, izin yeri ve kalitesinin uygun ayarlanamamış olması gibi ilk ameliyata ait teknik hatalardan dolayı düzeltme amaçlı karın germe ameliyatları uygulanabilir.

Estetiğe Dair Herşey

Prof. Dr. Mustafa Keskin uzmanlığında gönül rahatlığıyla işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Diğer Estetik Operasyonlar

Meme Büyültmeye dair merak ettikleriniz için

Liposuction operasyonuna dair merak ettikleriniz için

Bu bilgiler yetmedi mi?

Aşağıdaki butona tıklayarak bana ulaşabilir aklınızdaki soruları bana yöneltebilirsiniz.