Logo

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

  • Meme Büyültme

    Memeler, kadın bedeninin estetik görünümünde son derece önemli organlardır. Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir. Her iki memenin eşit hale getirilmesi ya da hacminin arttırılması için, günümüzde silikon protezler dışında başka seçenek yoktur.

image

Meme protezleri, katı silikondan oluşan bir kapsül ve bu kapsülün içine doldurulmuş serum veya kohesiv jel silikondan oluşur. Damla veya yuvarlak şekilli olanları vardır. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir.

1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanan silikon protezler günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Son 20 yıl içinde önemli derecede yenilikler sağlanmış ve yapılan bilimsel araştırmalar silikonun insan vücuduna en az zararlı madde olduğunu ortaya koymuştur. Silikon içeren ürünler, kozmetik sanayide ve tıpta başka amaçlarla da kullanılmaktadır.

Jel-filled: Dış yüzeyi silikon olan balonun içinde yine silikon orijinli jel vardır. Bunlar çeşitli boyutlarda, kullanıma hazır halde üretilmiştir.

 

Saline-filled: Silikon balonun içi boştur. Ameliyat sırasında ‘serum fizyolojik’ ile istenilen hacim elde edilinceye kadar doldurulur. Son zamanlarda kullanıma hazır şekilde olanları imal edilmiştir.

 

Meme büyütme ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı kontraktür (bu zar farklı kalınlıklarda olabilir) görülebilir. İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz. Orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde, memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir. Nadir durumlarda, vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmağa çalışır. Kalın kapsül oluşması halinde, memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılabilir. Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur.

Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir.

 

Bazen, protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer jel-filled protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir. Saline-filled kullanılmışsa, protez içine doldurulan serum fizyolojik protez dışına, doku aralıklarına sızabilir. Bu takdirde dışarı sızan serum vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir. Aslında damar yolu ile verilebilen ve başka tedavi amaçları ile kullanılan bu maddenin hiçbir zararı yoktur.

Protezi yırtılması nadir bir durumdur. Araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda protezin içeriği önem kazanır. Serum fizyolojik ile şişirilen protez kullanılmışsa korkulacak bir şey yoktur.

Silikon meme protezi taşıyan bir memede, kanser gelişmesi halinde (ki kanser ortaya çıkma riski protez konmamış memelerle aynıdır), kansere yönelik ameliyat ve diğer tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır. Kontrol mamografilerinizi, protez konmuş memelerde inceleme yapma deneyimi olan merkezlerde yaptırmanız tavsiye edilir.

Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce, sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemelisiniz. Seçilecek protezi, protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

Protez konulacak hastalarda, ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler ile meme dokusu değerlendirilir.

Her ameliyatın genel veya kendine has riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikâyet ederler. Bu genellikle geçicidir.

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1-1. 5 saat sürer.

Ameliyat, protezin konabilmesi için açılan yere göre iz bırakır. Meme altı kıvrımı, koltukaltı, meme başı kenarından girilebilir. Giriş yeri neresi olursa olsun iz bırakır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez, meme dokusu arkasına ya da göğüs kasının arkasına yerleştirilebilir. Her uygulamanın avantaj ve dezavantajları vardır. Bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez, göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Hastaya 6 hafta sporcu sutyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir. Meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması tavsiye edilir.

Estetiğe Dair Herşey

Prof. Dr. Mustafa Keskin uzmanlığında gönül rahatlığıyla işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Diğer Meme Estetiği Operasyonları

Liposuction operasyonuna dair merak ettikleriniz için

Meme dikleştirmeye dair merak ettikleriniz için

Bu bilgiler yetmedi mi?

Aşağıdaki butona tıklayarak bana ulaşabilir aklınızdaki soruları bana yöneltebilirsiniz.