Logo

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

Adresim

Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Vital Fulya Plaza No:23 Kat:2 Şişli/İSTANBUL

Telefon

+90 552 826 3173

E-Mail

info@drmustafakeskin.com

  • Kepçe Kulak Operasyonu

    Kepçe kulak, ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sorundur. Temelde vücudun genel işleyişinde bir etkisi olmayan, dolayısıyla tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilemeyen bu durum estetik açıdan bireyleri oldukça fazla rahatsız etmesi nedeniyle estetik cerrahi kliniklerindeki uygulamalara sıklıkla konu olan bir sorundur. Son yıllarda tıbbın gelişmesi ve estetik operasyonların kolaylaşması ile kepçe kulak sorunu, modern ve basit teknikler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Estetik açıdan problem oluşturması nedeniyle kişilerde öz güven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi psikolojik sorunlara yol açan kepçe kulak sorununun, bireyin sosyal yönden daha iyi bir yaşam sürmesi için operasyonla düzeltilmesinde fayda vardır.

image

Kulakla ilgili estetik operasyonlar, kulak kepçesinin büyük oranda gelişimini tamamladığı 5-6 yaşlarında yapılır. Bu dönemde yapılması, çocukların sosyal travmaya daha az maruz kalmasına yol açar. Ayrıca bu dönemde, daha yumuşak ve esnek olduğu için kulak kıkırdağına şekil verilebilmesi daha kolay ve kalıcıdır.

Güzel kulak aynı zamanda doğal görünen bir kulak anlamı da taşımalıdır. Kulak kıvrımları yumuşak ve çevresiyle uyumlu olmalıdır. Önden bakıldığında kulağın en dış kıvrımı önden görülmelidir. Kulağın başa göre projeksiyonu her bölgede aynı ve uyum içinde olmalıdır.

Operasyon sırasında kulağın arkasından küçük bir kesi yapılarak kıkırdağa ulaşılır. Uygulanacak tekniğe bağlı olarak kıkırdak yeniden şekillendirilir ve dikişlerle yeni şeklin kalıcı olması sağlanır. Burada simetri çok önemlidir. Deriye dikişler konulduktan sonra kulak bandajlanır.

İşlem ortalama 60-90 dakika sürer. Kulak estetiği lokal anestezi altında erişkinlere yapılırken, çocuklarda genel anestezi tercih edilir.

Operasyondan sonra orta derecede bir ağrı olabilir. Bu, ilaçla engellenebilecek düzeydedir. Eğer ağrı buna rağmen 24 saatten fazla devam ederse veya daha da şiddetlenirse doktorunuza başvurmalısınız. Sarılmış olan kulak bandajı duruma göre 3-7 günde çıkarılır. Bundan sonra kulakları sabit pozisyonda tutmak ve korumak amacıyla tenisçi bandı takılması önerilecektir. Bunun, gece ve gündüz iki hafta ve ilave olarak yalnızca geceleri iki hafta kullanılması gerekecektir. En az 6 hafta spor yapılmaması gerekir. Kulak bandajı veya tenisçi bandajı takıldığı ve fiziksel temas gerektiren işler yapılmadığı takdirde 2-3 gün sonra okul veya işe dönülebilir.

  • Kan toplanması (hematom): Nadir görülür. Kulak kıkırdağı ile derisi arasında kan toplanmasıdır. İyileşmeyi geciktirir ve enfeksiyona zemin hazırlar. Bu durumla karşılaşınca biriken kan boşaltılır ve pansuman uygulanır.
  • Sorunun tekrarlaması (relaps): Eğer operasyon sonrası bir travma olursa veya dikişler gevşerse problem tekrar nüks edebilir. Düzeltilmesi için işlem tekrarlanır.
  • Ameliyat izi: Bu işleme bağlı kulak arkasında kalabilecek izler fark edilmez. Bazen kulak önünden yapılan yaklaşımlarda, kulak ön kısmında ince çizgi şeklinde bir iz göze çarpabilir.
  • Simetri yetersizliği: Kulaklar arasında şekil ve dışa doğru projeksiyonda farklılıklar olabilir. Bu durumda yeniden müdahale gerekebilir.

İlk günlerde aktiviteler kısıtlanmalıdır. Günlük ev içi aktiviteleri kısıtlamanıza gerek yoktur. Aşırı aktivite şişlik ve morlukların artmasına yol açar. Soğuk ve buz uygulaması şişliği, morluk ve ağrıyı azaltır. Buz uygulama esnasında rahatsızlık duyulursa ara vererek uygulanması uygun olur.

Şişliğin az olması için baş yukarıda olacak şekilde yatılmalıdır. Mümkün olduğunca 7-10 gün yan yatılmamalıdır. Bir ay oldukça yumuşak yastıkta yatılmalıdır.

Eğer gözlük kullanıyorsanız gözlüğün yara yerine gelen kısmı yaradan uzak kalacak şekilde yerleştirilmelidir.

Pansuman 3-5 gün sonra çıkarılacaktır. Pansuman çıkarıldıktan sonra kulaklar bükülmemeli ve çekilmemelidir.

Aşırı egzersiz ve aktivitelerden 4-6 hafta sakınılmalıdır. Kanama ve şişliğe yol açabilir.

Estetiğe Dair Herşey

Prof. Dr. Mustafa Keskin uzmanlığında gönül rahatlığıyla işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Diğer Yüz Estetiği Operasyonları

Göz Kapağı estetiğine dair merak ettikleriniz için

Yüz Germe ameliyatına dair merak ettikleriniz için

Bu bilgiler yetmedi mi?

Aşağıdaki butona tıklayarak bana ulaşabilir aklınızdaki soruları bana yöneltebilirsiniz.